Merzifon İlçesi; Amasya iline bağlı ve merkez ilçeden sonra en büyük yerleşim yeri olan Merzifon, Karadeniz Bölgesinin orta bölümünde ve Kuzey Anadolu Dağları’nın alçalarak güneydeki İç Anadolu’ya geçit verdiği kesimde yer almaktadır.

İç Anadolu ve Samsun'a, şehrin 18 km. doğusundaki Hacıbayram İstasyonundan demiryolu ile Merzifon Havaalanı'ndan İstanbul'a havayolu ile Samsun-Ankara, Samsun-İstanbul karayollarının kesişme noktası olması özelliğinden dolayı ise tüm yurda karayolu ile bağlantılıdır.

İlçenin önemli merkezlere uzaklığı: Amasya: 47 km, Ankara: 310 km, Samsun: 110 km, İstanbul: 625 km, Çorum: 60 km, İzmir: 872 km. 

Öğrenim Ücreti: Eğitim Öğretim harç ücreti bulunmamaktadır. Yalnızca normal öğrenim süresini aşmış öğrenciler için gündüz harç ücreti ödenir. Şehit, gazi yakınları ve engelli öğrencilerimizin normal döneminde harç ücreti bulunmamakta, öğrenim süresini aşmaları durumunda ayrıca indirim yapılmaktadır.

Eğitim Öğretim Modeli: Yüksekokulumuz yüz yüze eğitim vermektedir.

Yüksekokulumuz Yerleşke Durumu: Yüksekokulumuzda iki adet kampüs bulunmaktadır. Kampüsümüzün biri şehir merkezinde üç program (İnşaat, Makine ve Mekatronik) ile eğitim vermekte olup, kampüs içinde 4 adet derslik, 30 kişilik bilgisayar laboratuvarı, inşaat atölyesi, mekatronik atölyesi ve makine atölyesinden oluşmaktadır. Ayrıca kampüs içerisinde idari bina, konferans salonu ve yemekhane de bulunmaktadır.

Diğer kampüs şehrin kuzeyinde ve yürüme mesafesinde beş program (Basım ve Yayım Teknolojileri, Bilgisayar Programcılığı, Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, İş Sağlığı ve Güvenliği, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği) ile eğitim vermektedir. Kampüs içinde 17 derslik, 3 bilgisayar laboratuvarı, 1 amfi, 1 konferans salonu, toplantı ve seminer salonları, bir adet kütüphane ve yemekhane ile kantin bulunmaktadır.

Kredi Yurtlar Kurumu: Şehrimizde iki adet kız, iki adet de erkek olmak üzere toplam 500 öğrenci kapasiteli yurt bulunmaktadır. Ayrıca 2021-2022 eğitim öğretim yılana kadar yapımı tamamlanacak olan 300 öğrenci kapasiteli yurt inşaatı devam etmektedir.

Üniversite İmkanları: Öğrencilerimize kampüs içinde yemekhane hizmeti, öğrenciye ait edu.tr uzantılı mail adresi, tüm kampüs içerisinde internet hizmeti, kısmi zamanlı çalışma ve yemek bursu imkanı sağlanmaktadır. Üniversitemizde çeşitli spor etkinlikleri, sosyal ve teknik geziler gibi sosyal faaliyetler de düzenlenmektedir.