Hava

YÖNETİM VE ORGANİZASYON BÖLÜMÜ

SİVİL HAVA ULAŞTIRMA İŞLETMECİLİĞİ

 

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği 2014 yılında açılmış ve örgün öğretime başlamıştır.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü, sektörde misafir hizmetlerinden uçuş operasyonunun takibi ve denetlenmesine kadar gerçekleşen süreçlerde aktif olarak bulunabilecek, güncel bilgilerle donatılmış, yabancı dil hakimiyeti yüksek, sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli personelin yetiştirilmesini sağlamak için oluşturulmuş bir bölümdür. Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği ön lisans bir bölümdür. Bölümden mezun olmak için 2 yıllık bir eğitime tabi tutulmaktasınız.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümünün Amacı Nedir?

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği bölümünün amacı; Büyük bir hızla gelişen havacılık sektöründe yer alan ulusal ve uluslararası kuruluşlarda başarı ile çalışabilecek, ileri düzeyde yabancı dil, işletmecilik ve temel havacılık bilgileri ile donatılmış, ilgili yeterliliklere sahip orta düzey yönetici ve ara eleman adayları yetiştirmektir.

 

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Mezunu Ne İş Yapar?

Ulusal ve Uluslararası tüm Havalimanlarında, havayolu, yer hizmeti şirketi ve temsil gözetim şirketlerinde; Harekat Memuru, Load Master, Uçak Koordinasyon Memuru, Yolcu Hizmet Memuru, Kargo Memuru, Ekip Sorumlusu olarak görev alabilirler.

 Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Kaç Yıllıktır?

 Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliğibölümü ön lisans bir bölüm olduğundan dolayı 2 yıllık bir bölümdür.

 

 Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Okumak İçin Ne Gereklidir?

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği bölümü TYT puanı ile öğrenci almaktadır. TYT sınavında iki yıllık tercih yapacak adayların 150 olan baraj puanını aşmaları beklenmektedir. Buna ek olarak Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği eğitimi mesleğini icra edebilmek için aranan nitelikler vardır (ÖSYM Özel Koşul Kodu 49):

1) Havalimanı giriş kartı almasına engel oluşturacak herhangi bir Adli Sicil Kaydı veya Adli Sicil Arşiv kaydı bulunmamak. 

2) Mesleği ve/veya meslekte verilen görevi icra etmesine engel oluşturacak herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporu almak (işitme kaybı/ eksikliği, görme kaybı/eksikliği vs).

 

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği’nin imkanları nelerdir?

Yüksekokulumuz bünyesinde programın yürütülebilmesi için bu programa 10 ofis, 18 derslik, 4 laboratuvar ve 2 depo olmak üzere toplam 1454 m2 alan ayrılmıştır.

 

 

 Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği’nde staj koşulları nasıldır?

 Programda 30 günlük yaz donem stajı bulunmaktadır.

 

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği’nde isteğe bağlı hazırlık sınıfı var mıdır?

İsteğe bağlı hazırlık sınıfı vardır.

 

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümünün İş İmkanları ve Olanakları Nelerdir? Nerelerde İş Bulabilir ve Çalışabilir?

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliğimezunu özel sektörde geniş bir iş imkânı bulabilir. Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü mezunları havalimanlarında hava yollarına hizmet veren yer hizmetleri kuruluşlarında, denetim ve gözetim yapan temsilci firmalarda, hava yollarının yer işletme departmanlarında, havalimanı terminal işletmelerinin farklı departmanlarında, hava kargo işletmelerinde, bilet satış acentelerinde, KPSS sınavında başarılı oldukları taktirde SHGM ve DHMİ gibi kamu kurumlarında çalışabilirler. Yer hizmetleri kuruluşlarında misafir hizmetleri görevlisi, operasyon görevlisi, temsilci firmalarda veya hava yollarında süpervizör, terminal işletmelerinde tahakkuk memuru, operasyon kontrol merkezi memuru, terminal operasyon memuru olarak görev alabilirler.

 

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Çalışma Alanları Nelerdir?

 1. THY
 2. Diğer özel havayolu şirket ve kuruluşları
 3. Havalimanları
 4. Ulaştırma Bakanlığı
 5. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü
 6. Devlet Hava Meydanları İşletmesi
 7. Yer Hizmetleri Şirketleri
 8. Turizm İşletmeleri
 9. Hava Kargo Şirketleri
 10. Hava Kuvvetleri

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) İle Kayıt Yapılabilecek Lisans Programları

 • Havacılık Yönetimi
 • İşletme
 • İşletme Yönetimi
 • Lojistik
 • Lojistik Yönetimi
 • Seyahat İşletmeciliği
 • Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği
 • Teknoloji ve Bilgi Yönetimi
 • Turizm İşletmeciliği
 • Ulaştırma ve Lojistik
 • Ulaştırma ve Lojistik Yönetimi
 • Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık