Mekatronik

ELEKTRONİK VE OTOMASYON BÖLÜMÜ

MEKATRONİK PROGRAMI

YÖK Başkanlığının 06.05.2010 tarih ve 2250 - 015724 sayılı yazısı gereğince açılmış olup, 11.03.2011 tarih ve 1638 - 011112 sayılı yazısı ile öğrenci alımına başlanmıştır.

Dünyada özellikle 1980'li yıllardan sonra, endüstriyel ürünlerin tasarım ve üretiminde köklü değişiklikler meydana gelmiştir. Gelişen ve değişen dünya pazarları ve teknoloji düzeyi sonucu, endüstriyel ürünlerin nitelik ve işlevlerinde de önemli değişiklikler meydana gelmiştir. Hızla gelişen teknoloji ve sürekli değişen pazar koşulları, daha ekonomik ve kaliteli ürünler isterken, müşteri beklentileri ise daha esnek ve çok işlevli ürünler yönünde gelişmiştir.

Alışılmış tasarım ve imalat teknolojileri bu amaç karşısında yetersiz kalmış, bu ihtiyacı gidermek üzere yeni kavram ve yöntemler gelişmiştir. Bunlardan birisi de mekatronik kavramıdır. Mekatronik kavramlar, özellikle tasarım ve kontrolü etkilemiş, endüstriyel teknoloji üretiminde değişikliği sebep olmuştur. Robotik teknolojilerin her alanda yaygın şekilde kullanıldığı günümüzde mekatronik, teknolojinin bir gereği ve hatta zorunluluğudur. Programdan mezun olan öğrencilerimiz "mekatronik teknikeri"  unvanı alacaklardır.

Ev teknolojilerinden ileri tıbbi cihazlara, bilgisayar kontrollü tezgâhlardan (CNC) robotlara, tesis otomasyonlarından fabrika otomasyonuna, otomotiv sektöründen gıdaya kadar oldukça geniş bir alanı kapsamaktadır. Belirtilen sahalarda teknolojik ve bilimsel gelişmeleri takip ederek uygulayacak mekatronik teknikerlerin yetiştirilmesini amaçlamaktadır.