Makine Programı

Makine

MAKİNE VE METAL TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ

MAKİNE PROGRAMI

YÖK Başkanlığının yazısı ile 015724 sayılı kanun gereğince 06.05.2010 tarihinde açılmıştır.

 Globalleşmenin ve teknolojik gelişmelerin hızla artmasına paralel olarak, ülkemizin çoğu bölgesinde olduğu gibi, Merzifon Organize Sanayi Bölgesi'nin hızla gelişmesi neticesinde bu bölgedeki üretim yapan iş yerlerinde uzman teknik personele ihtiyaç duyulmaktadır.

 Uluslar arası piyasada büyük rekabet gücü olan bu firmaların, nitelikli ve kalifiye eleman ihtiyacı hızla artmaktadır. Bu ihtiyacı karşılamak üzere Yüksekokulumuzda Organize Sanayi Bölgesi yetkililerinin talebi göz önünde bulundurularak, Makine ve Metal Teknolojisi programının açılmasının uygun olduğu düşünülmektedir.

 Makine ve Metal Teknolojisi programından mezun olanların iş bulma olanakları yüksek olması ve kalifiye teknik eleman sıkıntısının giderilmesi bakımından Makine ve Metal Teknolojisi programının önemli bir açığı kapacağı görülmektedir.

 Okulumuz açısından da bu programlarda görev alacak öğretim elemanlarının Avrupa Birliği Projelerinde yer almaları sağlanacak ve ilgili faaliyet alanında bulunan firmalara danışmanlık hizmeti vererek kendi bilgi ve birikimlerini arttıracakları oldukça açıktır.

Çevre illerde bulunan üniversitelere bağlı Meslek Yüksekokullara da örnek oluşturarak bu bölgelerde açılmasına öncülük yapacaktır.

 Bu programların açılmasıyla Üniversite-İş dünyası ile işbirliği çerçevesinde gerekli atılımlar yapılarak öğrencilerimizin iş çevrelerinin ihtiyaçlarına göre yeterli bilgi birikimiyle mezun olmaları sağlanacaktır.